DÜNYA EKONOMİSİ MUTASYONA MI TAKILACAK?

SEDA-15

 

Tüm dünya 18 aydır salgınla mücadele ediyor. Aşılama konusunda tam bir seferberlik süreci yaşanıyorken, koronaviriüsün birkaç tür mutasyonu ile yeniden diken üstündeyiz.

Virüsün yeni türlerinden bazılarının koronavirüsten çok daha tehlikeli olduğu açıklanırken, geçen yıldan bu yana kapanan ve en kısa sürede açılma beklentisi içinde olan dünya ekonomilerinde de umutsuzluğa yol açtı. Şimdilerde toparlanma süreci yaşayan ülkeler mutasyonun yaratacağı sonuçları hesaplanmaya çalışılıyor.

İngiltere’de çıkan B.1.1.7 adlı varyant nedeniyle birçok ülke kapılarını İngiltere’ye kapatarak çok sıkı yeni önlemler almaya başladı. O zamandan bu yana yeni mutasyon Çin, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde de tespit edildi. İngiltere ve Güney Afrika mutasyonları yakından takip halinde…

Virüsün daha hızlı yayılan bu yeni varyantı Türkiye’de de görüldü ve çok sayıda ilimize sıçradı. Bilim insanları tarafından daha tehlikeli olduğu belirtilen Güney Afrika mutasyonuna henüz Türkiye’de rastlanılmadı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği bilgiye göre; virüsün İngiltere’de görülen varyantı (B117) 70 ülkeye yayılırken, Güney Afrika versiyonu (B1351) ise 31 ülkede görüldü. Bütün bu gelişmeler yaşanırken  Uluslararası Para Fonu (IMF), 2021 yılına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 5,2′den yüzde 5,5′e çıkardı. IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelledi. Raporda, yeni tip Koronavirüs aşısına ilişkin gelişmelerin umutları artırmasına karşın salgında yeni dalgaların ve virüsün yeni türünün ekonomik görünüm için endişe oluşturduğu belirtildi.

 

Bu yılın ilerleyen dönemlerinde faaliyetin aşıyla güçlenmesi ve birkaç büyük ekonomide ilave politika desteği beklentisinin olduğuna işaret edilen raporda, küresel ekonominin 2021′de yüzde 5,5 ve 2022′de yüzde 4,2 büyümesinin tahmin edildiği kaydedildi.  IMF, son olarak Ekim 2020′de, küresel ekonominin bu yıl yüzde 5,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, 2020′de ise daha önce yüzde 4,4 küçüleceği öngörülen küresel ekonominin, yılın ikinci yarısında beklenenden daha güçlü bir ivme göstermesinin etkisiyle 2020′de yüzde 3,5 daraldığı tahmin edildi.

Toparlanmanın gücünün ülkeler arasında önemli ölçüde değişim göstereceğine işaret edilen raporda, bunun tıbbi müdahalelere erişim, politika desteğinin etkinliği, ülkeler arası yayılmalara maruz kalma ve yapısal özellikler gibi etmenlere bağlı olacağı aktarıldı.

Raporda, politika müdahalelerinin, toparlanma sağlam bir şekilde gerçekleşene kadar destek sağlamaya devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Salgının her yerde kontrol altına alınması için çok taraflı güçlü bir iş birliğine ihtiyaç olduğuna işaret edilen raporda, özellikle düşük gelirli gelişmekte olan ekonomiler olmak üzere pek çok ülkenin krize yüksek borçluluk oranıyla girdiği belirtildi. Raporda küresel toplumun bu ülkeler için uluslararası likiditeye yeterli erişimi sağlamak adına yakın bir şekilde çalışmaya devam etmesi gerekeceği kaydedildi.

IMF raporunda, bazı ülkelere yönelik yeni büyüme tahminleri de paylaşıldı. Buna göre, ABD ekonomisinin 2021 yılına ilişkin büyüme beklentisi yüzde 3,1′den yüzde 5,1′e yükseltildi. Ülke ekonomisinin 2022′de ise yüzde 2,5 büyüyeceği öngörüldü. Daha önce 2020′de yüzde 4,3 küçülmesi beklenen ABD ekonomisinin, geçen yıl yüzde 3,4 daraldığı tahmin edildi.

Euro Bölgesi ekonomisinin ise bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 5,2′den yüzde 4,2′ye düşürüldü. Avro Bölgesi ekonomisinin 2022′de yüzde 3,6 büyüyeceği tahmin edildi. Daha önce geçen yıl yüzde 8,3 küçüleceği öngörülen bölge ekonomisinin, 2020′de yüzde 7,2 daraldığı tahminine yer verildi.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’nın 2021 yılına ilişkin büyüme tahmini yüzde 4,2′den yüzde 3,5′e, Fransa’nın yüzde 6′dan yüzde 5,5′e, İtalya’nın yüzde 5,2′den yüzde 3′e ve İspanya’nın yüzde 7,2′den yüzde 5,9′a çekildi. Almanya ekonomisinin 2022′de yüzde 3,1, Fransa’nın yüzde 4,1, İtalya’nın yüzde 3,6 ve İspanya’nın yüzde 4,7 büyüyeceği öngörüldü.

İngiltere için 2021 yılı büyüme tahmini yüzde 5,9′dan yüzde 4,5′e düşürülürken, 2022′de ülkenin yüzde 5 büyüyeceği tahmin edildi.

Japonya ekonomisinin bu yıla ait büyüme tahmini yüzde 2,3′ten yüzde 3,1′e yükseltilirken, Kanada ekonomisinin yüzde 5,2′den yüzde 3,6′ya indirildi. Japonya ve Kanada ekonomilerinin 2022′de ise sırasıyla yüzde 2,4 ve yüzde 4,1 büyüyeceği öngörüldü.

Söz konusu revizyonlarla gelişmiş ülkeler grubuna yönelik büyüme beklentisi 2021 için yüzde 3,9′dan yüzde 4,3′e çıkarılırken, 2022 için yüzde 3,1 olarak belirlendi.

Ancak bütün bu tahminlere, aşılamadaki başarı ve mutasyon süreci yön verecek.