GÜVENLİKTE ŞİRKET BİRLEŞMESİ VE SATINALMALAR SÜRECEK

Güvenlik sektöründe 20 bin çalışanıyla hizmet veren Securitas, 2019’da ağırlıklı Marmara Bölgesi olmak üzere 3 bin yeni işe alım yapmayı planlıyor.  Turizm ve endüstriyel tesisler ağırlıklı talebin ön planda olacağını öngören Securitas Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, “Halen sektörde 20 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu yıl 3 bin yeni işe alımı planlıyoruz” dedi.

Sektörün 2019 yılında ortalama yüzde 10 büyümesini öngördüklerini, kurum olarak ise yüzde 10-15 oranında büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Murat Kösereisoğlu, “Artık güvenlik hizmeti temel ihtiyaçlardan birisi durumunda. Talepte azalma yok ancak ödemelerde gecikmeyi hissediyoruz” dedi.

Önümüzdeki 1-2 yılda sektörde şirket birleşmeleri ve satın almaların konsolidasyon olarak devam edeceğini de tahmin eden Murat Kösereisoğlu, “Türkiye’deki pazarda yabancı sermayeli şirketlerin payı yüzde 10’u geçmez. Sektörde gene yerli firmalar ağırlıkta. Ancak şirket birleşmeleri ve satın almaların devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Sektörde çalışanların yüzde 4’nün bayan personel olduğunu anlatan Murat Kösereisoğlu,  bu rakamın kendi şirketleri özelinde yüzde 12 olduğuna dikkat çekti.

ÖNGÖRÜLEBİLİR GÜVENLİK…

Pazarda son dönemde öngörülebilir güvenlik kavramına odaklanıldığına değinen Kösereisoğlu, bu konuda şu bilgileri verdi:

Her geçen gün gelişen teknoloji artık güvenlik sektörünün de vazgeçilmez bir parçası oldu. Geriye dönük izlemelerin yapıldığı kameralar artık yerini yeni nesil kamera ve sistemlere bıraktı. Akıllı kameralar adeta insan gözü gibi tehlikeyi algılayarak ilgili görüntüyü anında operatörün önüne getiriyor ve aksiyon alınmasını sağlıyor.  Böylece hareketsiz duran bir paketi, dolaşan şüpheli birini ya da girilmez alan olarak belirlenen yere izinsiz yaklaşanları kameralar aracılığıyla fark etmek mümkün oluyor. Teknolojiyi kullanmak kadar teknoloji aracılığıyla toplanan bilgiyi analiz etmekte de önemli hale geldi. Big data hem bugün hem de yarınımız için önemli bir hazine. Gelecek bu datayı analiz edip, doğru kullanan şirketlerin olacak. Bizde bu konudan hareketle, Securitas globalde pek çok proje yürütüyoruz. Şirketimiz 55 ülkede 345 bin çalışanla hizmet veriyor. Binlerce projenin güvenliğini sağlıyor. Tüm bu projelerden toplanan bilgiler merkezde toplanıyor. Şu an bu bilgileri anlamlandırma üzerine çalışıyoruz.  Gelecekte örneğin, Ocak ayında, akşam saatlerinde, X projesinde güvenlik ihlalleri olacağını tahmin edebilecek, daha olay gerçekleşmeden önlem alabileceğiz. Ya da hava durumunun ya da sıcaklığıyla paralel olayları değerlendirebileceğiz. Hatta yapay zeka durumu yorumlayıp, gerekli önlemleri anından alabilecek. Örneğin güvenlik ihlallerinde bölgeyi kapatma ya da kolluk kuvvetlerini anında bilgilendirme gibi konuları insansız yürütebilecek.”

 

ROBOTLAR, İNSANLI GÜVENLİĞİN YERİNİ ALMAYACAK

Öte yandan robotların ya da kameraların insanlı güvenliğin yerini alacağını öngörmediklerini belirten Kösereisoğlu, “Elbette teknolojiden yararlanacağız. Hatta çok yakın gelecekte AVM’lerde robot güvenlik görevlileriyle de karşılaşabileceksiniz, ancak bu tarz robot güvenlik görevlilerinin kullanım alanı kısıtlı olacak. Örneğin; belli bir bölgede devriye gezip, yönlendirmeler yapabilecekler ancak uzunca bir süre güvenlik görevlisinin yaptığını yapamayacaklar. Çünkü güvenlik riskli bir iş, olayları değerlendirmek ve analiz etmek için her zaman insana ihtiyaç var” dedi.

 

UZAKTAN İZLEME BİZİ RAKİPLERİMİZDEN FARKLILAŞTIRIYOR

Uzaktan izleme hizmetleri ile rakiplerinden farklı hizmet sunduklarına da vurgu yapan Kösereisoğlu, “Endüstriyel tesisler, alışveriş merkezlerine ve benzeri büyük tesislerde izleme merkezi projenin içinde kurabiliyor. Daha küçük çaplı projelerde ise İstanbul’da ve Ankara’da yer alan ve birbirinin yedeği olarak eş zamanlı çalışan Uzaktan İzleme Merkezleri aracılığıyla bu hizmetler verilebiliyor. Böylece Türkiye’nin en büyük uzaktan izleme merkezi tarafından projelere yerleştirilen kameralar, 7 gün 24 saat izlenerek alarmlara anında müdahale ediliyor. Endüstriyel tesislerden, alışveriş merkezlerine, plazalardan, sitelere ve müstakil evlere kadar birbirinden farklı birçok alanda etkin olarak faydalanılan uzaktan izleme hizmetleri günümüzün önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor” diye konuştu.