KUZU ETİNDE FİYATLAR GERİLEYECEK

nihat çelik
TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik,  yaptığı değerlendirmede, kırmızı etin koronavirüs ile mücadelede bağışıklığı güçlendirici özelliğini anlattı. Türkiye’de mevcut koyun sayısının bir önceki yıla göre yüzde 5,9 artarak 37 milyonu aştığını kaydeden Çelik,
“Koyun eti üretimi 2019 yılında 30 bin 600 ton olarak gerçekleşti. Türkiye’nin yıllık kırmızı et üretimi yaklaşık 1,2 milyon ton olup bu üretimin yüzde 10-12’si küçükbaş hayvanlardan elde ediliyor. Kovid-19 pandemisi sürecinde kırmızı etin bağışıklık sisteminin geliştirilmesindeki önemi bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu olumlu açıklamalar ile kuzu eti tüketimi bu dönemde yaklaşık olarak yüzde 50 düzeyinde artış gösterdi. Mayıs ayında kuzuların piyasaya sürülmesi ile fiyatların gerileyeceği söylenebilir. Ancak ‘evde kal’ çağrısının sona ermesi ile özellikle restoran ve piknik alanlarının açılması kuzu etine olan talebi artıracak ve fiyatların daha da gerilmesinde rol oynayacaktır” dedi.
FİYATLAR GEÇEN AYA GÖRE GERİLEDİ
Türkiye’de kişi başı küçükbaş hayvan eti tüketiminin gelişmiş ülkelere göre düşük olduğunu kaydeden Çelik, “Ülkemizde yaklaşık olarak kişi başı 1,5 kg küçükbaş hayvan eti tüketilmektedir. Tüketimin en fazla olduğu ülkeler 8,5 kg ile Avusturalya, 6,6 kg ile Uruguay’dır. Dünya ortalamasının 1,7 kg olduğu küçükbaş eti tüketimi ABD’de 0,4 kg olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizdeki mevcut küçükbaş üretimi Türkiye’nin ihtiyacını karşılayabilecek düzeydedir” dedi.
Nisan 2020 fiyatlarıyla kuzunun toptan satış fiyatının 41 lira olduğunu anlatan Çelik, bu fiyatın geçen aya göre yüzde 0.7 gerilediğini ifade etti.
RİSKLİ GRUPLARA KUZU ETİ ÖNERİSİ
Kuzu etinin insanların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalı olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını belirten Çelik, “Kuzu ile oğlak yayla ve meralarda tamamen doğal ortamda beslenerek şifalı ete dönüşmektedir. Kuzu ve oğlaklar Anadolu coğrafyasındaki meralarda besin değeri yüksek şifalı otlar ile beslenmektedir. Kuzu etinin her insanın günlük alması gereken çinko içeriğine sahip olmasından dolayı vücuttaki bağışıklık sisteminin gelişmesi için gerekli olan savunma mekanizmasını güçlendirir. Yaşı ilerlemiş vatandaşlarımızda oluşan B12 vitamin eksikliğini de kuzu-oğlak eti tamamlamaktadır. Özellikle 60-65 yaş aralığındaki insanların çoğunluğunda görülen B12 vitamini eksikliğini de yaşadığımız şu olumsuz günlerde kuzu eti tüketerek aşılabilecektir” dedi.
CİLT VE DERİ HASTALIKLARINA KARŞI PANZEHİR
Korona virüs salgınından korunma amaçlı olarak uzmanlar tarafından yapılan temizlik ve dezenfekte uygulamalarının oluşturduğu cilt ve deri hastalıklarının engellenmesinin en önemli faktörlerinden birisinin kuzu ve oğlak etinin sürekli tüketilmesi olduğun anlatan Çelik, “Çünkü kuzu ve oğlak eti içerisindeki yüksek vitamin değerleri sayesinde cilt ve deri hastalıklarının önlenmesinde ciddi bir paya sahiptir. Kuzu ve oğlak eti, insan sağlığı açısından özellikle de kalp ve damar sağlığı açısından da çok rahatlıkla tüketebilecek bir kırmızı et çeşidi olarak öne çıkmaktadır” dedi.